
Przedstawiamy państwu kolejną serię dwóch świątecznych przepisów, które zostały zmodyfikowane na potrzeby osób z NZJ. Tym razem zdradzimy jak przygotować karpia w nieco niecodziennej formie oraz podzielimy się przepisem na barszcz czerwony, który rekomendujemy zwłaszcza w okresie zaparć i remisji choroby.
Karp stał się niejako symbolem wigilijnego stołu. Jednak podawanie go co roku w tej samej formie może niektórych zniechęcać. Dlatego dziś prezentujemy odświeżoną wersję karpia w formie pasztetu z suszonymi owocami.
Pasztet z karpia
Składniki:
- filet z karpia,
- sok z cytryny,
- oliwa z oliwek,
- białko jaj,
- kasza jęczmienna,
- suszone morele,
- suszone żurawina,
- bułka tarta,
- masło,
- suszony majeranek,
- koperek.
Kaszę jęczmienną gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Oczyszczone i umyte filety z karpia kroimy na mniejsze części i skrapiamy sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. Przekładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy przez około 15-20 min w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Upieczone kawałki karpia mielimy w maszynce do mielenia mięsa. Do powstałej masy dodajemy białka jaj, ugotowaną i odcedzoną kaszę jęczmienną, posiekane morele i żurawinę, bułke tartą. Przyprawiamy całość solą, pieprzem, pokrojonym drobno koperkiem i suszonym majerankiem. Mieszamy do momentu aż wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączą. Keksówkę do pieczenia pasztetu smarujemy masłem i przekładamy otrzymaną wcześniej masę. Pieczemy przez około 30 min w temperaturze 180 stopni. Upieczony pasztet wyjmujemy z formy i czekamy aż ostygnie.
Gdyby spytać większość osób, z czym kojarzą im się święta, oprócz choinki, kolęd i prezentów, zapewne niektórzy odpowiedzieliby, że święta kojarzą im się z barszczem czerwonym z uszkami. Dlatego też nie mogliśmy pozostać obojętni na ten fakt i przygotowaliśmy wersję barszczu czerwonego z własnoręcznie przygotowanymi uszkami, która wyróżnia się nie tylko bogatym smakiem, ale również tym, że może pomóc osobom z zaparciami.
Barszcz czerwony z uszkami z mięsem (w okresie remisji i zaparć)
Składniki na uszka i farsz:
- mąka pszenna,
- jajka,
- woda,
- masło,
- chude mięso drobiowe,
- suszony majeranek.
Składniki na barszcz:
- buraki czerwone,
- marchew,
- seler,
- pietruszka (korzeń),
- jabłka,
- sok z cytryny.
Buraki, pietruszkę, marchew i seler obieramy, płuczemy, kroimy na mniejsze kawałki i przekładamy do dużego garnka. Jabłka myjemy, usuwamy gniazdo nasienne i dodajemy do garnka. Całość zalewamy wodą i gotujemy na średnim ogniu. Przyprawiamy solą, pieprzem, majerankiem i sokiem z cytryny. Gdy barszcz zacznie się gotować, zmieniamy płomień na mały i gotujemy jeszcze tak 15-20 min. W tym czasie zabieramy się za przygotowanie uszek do barszczu. Mięso drobiowe gotujemy w osolonej wodzie. Następnie odcedzamy je i mielimy w maszynce do mięsa. Doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem i dodajemy niewielką ilość wody, w której gotowało się mięso. Całość mieszamy do momentu aż utworzy się jednolita masa. Z mąki, jajek, wody i masła wyrabiamy ciasto. Rozwałkowujemy je na cienki placek i za pomocą szklanki wycinamy kółka. Na wycięte kawałki układamy małymi porcjami przygotowany wcześniej farsz, po czym składamy je na pół i zlepiamy ze sobą końce palcami. Otrzymane uszka gotujemy w osolonej wodzie. W momencie jak wypłyną na wierzch gotujemy je jeszcze przez 2 do 3 minut. Następnie odcedzamy uszka i hartujemy zimną wodą. Podajemy razem z barszczem.
Autor: Mariusz Matejko