Podróżowanie z NZJ? Poznaj 10 wskazówek jak robić to bezpiecznie!

Wybierasz się w pierwszą podróż od otrzymania diagnozy NZJ? A może to nie twój pierwszy wyjazd, ale czujesz, że chętnie sprawdzisz jak jeszcze bardziej zwiększyć swój komfort podczas podróżowania? Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 wskazówek, jak podróżować z NZJ, które pomogą Ci się jeszcze lepiej przygotować do drogi!

1. Ubezpieczenie

Bez wątpienia najlepszym momentem na wyjazd jest okres wyciszenia objawów NZJ. Jednak nawet jeśli wyjeżdżasz w tym okresie, koniecznie zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Nie wszystkie pakiety pokrywają koszty związane z potencjalnym leczeniem NZJ, dlatego zadzwoń do swojego ubezpieczyciela kilka tygodni przed podróżą i upewnij się, czy twój pakiet pokrywa nagłe wypadki, wizyty u lekarza oraz inne usługi medyczne, które mogą być niezbędne podczas pogorszenia stanu zdrowia w ramach przebiegu choroby przewlekłej.

Potwierdzenie ubezpieczenia/polisę warto podczas podróży mieć zawsze blisko siebie, jak również numer wyznaczony przez ubezpieczyciela, pod którym mamy się kontaktować w przypadku problemów zdrowotnych.

2. Szczepienia obowiązkowe

Minimum 8 tygodni przed wyjazdem sprawdź, czy w miejscu, do którego jedziesz nie są wymagane dodatkowe szczepienia. Niektóre leki stosowane w NZJ np. azotiopryna czy metotreksat mogą być przeciwwskazaniem do zastosowania tzw. “żywych szczepionek”. Porozmawiaj ze swoim lekarzem i wspólnie ustalcie rozwiązanie dla tej sytuacji.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, regularnie sprawdzaj też komunikaty odnośnie wymogów dotyczących posiadania aktualnego negatywnego wyniku testu w kierunku COVID-19 lub potwierdzenia szczepienia przeciwko COVID-19.

3. Planowanie podróży

Zdobądź informacje na temat dostępności toalet w środkach, którymi będziesz się przemieszczać.

Jeśli planujesz trasę samochodową, uwzględnij w czas podróży postoje na toaletę i sprawdź, w których miejscach na trasie możesz je znaleźć. Możesz to zrobić np. za pomocą aplikacji w języku angielskim TOILET FINDER.

Jeśli planujesz podróż pociągiem, samolotem, autobusem to postaraj się wybrać miejsce w pobliżu toalety lub od strony korytarza. W razie potrzeby będzie Ci znacznie łatwiej skorzystać z ubikacji.

Pamiętaj, że miejsca, w których najłatwiej znaleźć podczas wyjazdu toaletę to przede wszystkim stacje paliw z toaletami, centra handlowe, restauracje, informacje turystyczne.

Jeśli masz orzeczony stopień niepełnosprawności i stosowną legitymację, nie miej oporów przed tym by prosić obsługę stacji/restauracji/centrów handlowych o otwarcie toalety dla osób niepełnosprawnych, niestety czasem jest zamknięta.

4. Nie bój się korzystać z pomocy

Jeśli potrzebujesz pomocy podczas podróży, warto poinformować o tym przewoźnika/linie lotnicze odpowiednio wcześniej.

Linie lotnicze proszą zazwyczaj o informacje o specjalnych potrzebach pasażera na minimum 48 godzin przed odlotem. Na stronie internetowej lub na infolinii linii lotniczej, którą planujesz podróżować, znajdziesz niezbędne informacje na ten temat.
Ma to szczególne uzasadnienie w przypadku, gdy musisz zabrać ze sobą dodatkowy bagaż medyczny. Wraz ze stosownym zaświadczeniem od lekarza, jest szansa na to że będziesz mógł go zabrać bez dodatkowej opłaty za nadbagaż, o ile rozpoczniesz takie staranie i kontakt z linią lotniczą wystarczająco wcześnie.

Jeśli dotyczą Cię restrykcje dietetyczne np. dieta bezmleczna i zamierzasz korzystać z posiłków pokładowych w samolocie, o tym fakcie także warto poinformować linie odpowiednio wcześniej.

Jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, sprawdź czy środki lokomocji, którymi będziesz się przemieszczać, oferują zniżki.

pomoc na terenie lotniska

Warto zapytać w punkcie informacyjnym na lotnisku o możliwość otrzymania identyfikatora na smyczy ze wzorem w słoneczniki. Taka smycz stanowi międzynarodowy dyskretny znak dla obsługi lotniska, że możesz wymagać większej pomocy niż inni pasażerowie.

5. pomoc medyczna na miejscu

Przed wyjazdem poszukaj miejsc, w których uzyskasz pomoc w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. Możesz zapytać o rekomendacje swojego lekarza albo inne osoby podróżujące z NZJ.

Warto też spróbować skontaktować się z organizacjami dla pacjentów w danym kraju. Organizacje skupione w Europie w ramach EFCCA znajdziesz na stronie: http://www.efcca.org/en/members.

6. miej przy sobie podróżny zestaw higieniczy

Co warto w nim mieć?

Proponujemy zabrać: papier toaletowy, nawilżane chusteczki (bez alkoholu), środki higieniczne (dla osób miesiączkujących), bieliznę na zmianę, plastikowe woreczki (do których można włożyć zabrudzoną bieliznę lub odzież), małe lusterko, mały odświeżacz powietrza (jeśli lecisz samolotem, warto upewnić się, czy możesz go przewozić), płyn do dezynfekcji rąk oraz jednorazowe rękawiczki.

Z każdą kolejną podróżą na pewno wypracujesz sobie własny system pakowania oraz listę najpotrzebniejszych rzeczy.

7. dokumentacja medyczna

Podczas każdej podróży warto mieć ze sobą dokumentację medyczną. Jak może wyglądać?

dokumenty od lekarza

Poproś lekarza o dokument potwierdzający to, że możesz podróżować oraz dokument opisujący twoją historię medyczną, stosowane leki, zabiegi operacyjne, alergie, wskazane restrykcje dietetyczne oraz informacje jak postępować w razie zaostrzenia objawów choroby. Warto wziąć też od lekarza numer telefonu oraz adres e-mail.

W przypadku wyjazdu za granicę, warto mieć te dokumenty przetłumaczone na język angielski lub inny używany powszechnie w danym kraju.

przewożenie leków

Planując zabranie ze sobą leków, przede wszystkim zorientuj się jakie procedury obowiązują w temacie ich przewożenia w linii lotniczej albo innym środku transportu, którym planujesz podróżować. Na przewóz niektórych leków możesz potrzebować specjalnego zezwolenia, więc warto sprawdzić odpowiednio wcześniej, czy twoje leki nie są na tej liście.

Dodatkowo, podawanie niektórych leków wymaga dodatkowego sprzętu np. strzykawek, które także powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone podczas podróży.

Leki w ich oryginalnych opakowaniach razem z ulotką warto mieć przy sobie podczas podróży, jeśli jest taka możliwość. To może ograniczyć ryzyko ich utraty w przypadku ewentualnego zaginięcia bagażu.

weź ze sobą kopie recept

Jeśli lek, który przewozisz w dowolnej formie – kapsułki, maść, żel – będzie miał objętość większą niż 100 ml, prawdopodobnie będzie podczas kontroli bagażu wymagał przedstawienia recepty lub listu od lekarza.

jaką ilość leków zabrać?

Nie bierz leków w ilości “na styk”. Jeśli wyjazd się przedłuży z powodu nieprzewidzianych opóźnień, a w danym kraju nie będzie można dostać danego leku, możesz mieć kłopot. Bezpieczniej jest powiedzieć swojemu lekarzowi, aby uwzględnił długość wyjazdu podczas wydawania recepty lub wziąć trochę większą ilość leków.

Sprawdź nazwy substancji leczniczych, które stosujesz. Oprócz samej nazwy handlowej leku np. PENTASA, zapisz nazwę substancji, którą zawiera – mesalazyna. Są to nazwy, które po przetłumaczeniu będą rozumiane w każdym kraju.

Podobne zalecenia dotyczą innego wyposażenia/bagażu medycznego, który musisz stosować ze względu na chorobę (np. stomia, leczenie żywieniowe, opatrunki). Zawsze musisz zabrać ich trochę więcej niż wskazywałaby na to liczba dni poza domem.

zabierz ze sobą kopie dokumentów

Jeśli lecisz samolotem, dla większego bezpieczeństwa wykonaj kopie dokumentacji tak, aby jeden zestaw wziąć do bagażu podręcznego, a drugi zestaw do bagażu rejestrowanego. Podobnie możesz postąpić w przypadku podróży innym środkiem. Dzięki temu ograniczysz szanse, że przy zgubieniu jednego z bagaży, stracisz całą dokumentację.

Polecamy też zapisać sobie kopie dokumentów na internetowym dysku. W przypadku ich zagubienia, można ją wtedy wydrukować.

strefa czasowa a leki

Planując podróż pamiętaj o zmianach w strefie czasowej. To ważne jeśli wybierasz się w daleką podróż, a jednocześnie stosujesz leki o konkretnej porze lub godzinie, a ewentualne zmiany wprowadzaj stopniowo, tak by przerwy między podażą leków były zgodne z zaleceniami lekarza.

przechowywanie leków podczas podróży

Jeśli leki, które stosujesz wymagają przechowywania w lodówce, poszukaj przed podróżą odpowiedniego pojemnika z chłodzącym wkładem lub torby izotermicznej. Pamiętaj też by nie trzymać torby z lekami w miejscach szczególnie nasłonecznionych.

8. zminimalizuj stres

Podczas przygotowań do podróży, a także jej kolejnych etapów, nietrudno o stresujące chwile. Stres to powszechny czynnik, który może nasilać objawy NZJ, dlatego rozważ przed podróżą jak możesz go ograniczyć. Pamiętaj, że nie tylko komfort fizyczny jest ważny, ale także psychiczny! Dlatego pomyśl jakie elementy wyjazdu Cię najbardziej stresują i postaraj się pomyśleć nad potencjalnymi rozwiązaniami tych problemów.

Jak możesz to zrobić?

  • Zadbaj o swoje domowe zwyczaje np. czytanie książki przed snem albo poranna gimnastyka.
  • Jeśli stresują Cię noclegi poza domem i ewentualność zabrudzenia łóżka w wynajmowanym pokoju, użyj jako podkładki ręcznika albo weź ze sobą nieprzemakalny podkład na łóżko.
  • Przygotuj sobie listę słówek i zwrotów związanych z NZJ i pomocą medyczną w języku stosowanym w miejscu, do którego się wybierasz. Warto mieć też aplikację do tłumaczenia. Wszystkie te przydać się w sytuacji awaryjnej.
  • Jeśli udziela Ci się atmosfera pośpiechu towarzysząca osobom stojącym w długiej kolejce do bramki na lotnisku, rozważ wykupienie pierwszeństwa wejścia na pokład samolotu.
  • Uwzględnij w planie podróży możliwość opóźnień.
  • Pamiętaj, aby cały czas dbać o nawodnienie (najbezpieczniejsze będą napoje butelkowane) i przestrzegaj zasad dotyczących jedzenia w podróży z NZJ.

9. odpocznij

Bardzo wczesne albo późne godziny wyjazdu, zmiany temperatur czy intensywny plan zwiedzania sprzyjają też podczas wyjazdów nakładającemu się zmęczeniu. Pamiętaj, że sen i odpoczynek w ciągu dnia mogą pomóc Ci w czerpaniu większej radości z wyjazdu i postaraj się zawsze uwzględniać je w swoim planie podróży:)

10. karty dla osób chorujących na nzj

nie mogę czekać

Zorientuj się czy w miejscu, do którego się wybierasz, funkcjonują karty NIE MOGĘ CZEKAĆ w odpowiednim języku.

euro key

Euro Key to uniwersalny klucz umożliwiający otworzenie toalet dla osób niepełnosprawnych na terenie Niemiec, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Czech i Słowacji. Osoby z przewlekłymi chorobami jelit oraz osoby po zabiegu wyłonienia stomii mogą zgłosić chęć zakupu takiego klucza. Koszt to 23 Euro. Zamówienia można dokonać pod poniższym linkiem wypełniając formularz:
http://cbf-da.de/de/shop/euro-wc-schluessel/

Jeśli nie masz takiego klucza, nie wstrzymuj się przed poproszeniem o taką pomoc obsługę stacji czy obiektu na terenie którego znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych.


Źródła:
http://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ibd/traveling-with-ibd
http://www.crohnsandcolitis.org.uk/about-crohns-and-colitis/publications/travel-ibdhtt
http://www.ibdpassport.com/travelling-ibd/ibd-and-travel

Autor: Hanna Kłonowska

Posty powiązane