Teoria Zapalna

TEORIA ZAPALNA

Badania kliniczne – co powinniśmy wiedzieć / jak je weryfikować

Mimo ogromnego postępu medycyny i farmakologii w dalszym ciągu nie znamy dokładnych mechanizmów powstawania i działania wielu chorób przez co…

Prehabilitacja a aktywność fizyczna

Ostatnim elementem prehabilitacji, lecz oczywiście nie mniej istotnym jest odpowiednie przygotowanie fizyczne organizmu. W połączeniu z trzema pozostałymi podstawami prehabilitacji,…

Rola wsparcia psychologicznego w prehabilitacji

W poprzednim artykule staraliśmy się przybliżyć temat żywienia w aspekcie prehabilitacji i zwrócić uwagę na jego ważną rolę w procesie…

Jak przygotować się do wizyty u lekarza? O co zapytać lekarza podczas wizyty? O co lekarz może zapytać ciebie?

Na samą myśl o wizycie u lekarza czujesz niepokój? Dla wielu osób taka wizyta wiąże się z odczuwaniem silnego stresu….

POZAJELITOWE MANIFESTACJE NZJ

Nieswoiste zapalenia jelit (NZJ) mogą objawiać się na wiele różnych sposobów – zarówno w układzie pokarmowym jak i poza nim. …

Rola probiotyków w NZJ

Niektóre antybiotyki mogą zmniejszać część objawów NZJ poprzez zmniejszenie ogólnego obciążenia bakteriami jelitowymi. Mogą przynieść też korzyści w leczeniu powikłań…

Mikrobiota jelit a NZJ

Nie od dziś wiadomo, że mikrobiota jelitowa odgrywa bardzo ważną rolę w powstawaniu i przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG)…

Najczęstsze niedobory składników odżywczych w NZJ i jak im zapobiegać

Każdy kęs, który spożywamy, po trafieniu do żołądka ulega stopniowemu trawieniu w kolejnych odcinkach przewodu pokarmowego. Następnie, w jelicie cienkim…

Diagnostyka NZJ | Co warto wiedzieć?

Masz przewlekłe dolegliwości z przewodu pokarmowego i jesteś diagnozowana/y w kierunku nieswoistych zapaleń jelit? Jesteś świeżo po rozpoznaniu NZJ i…

Przetoka odbytu – metody leczenia

Optymalne postępowanie w przypadku choroby Crohna z przetokami wymaga interdyscyplinarnej współpracy gastroenterologa i chirurga. Po analizie objawów i wykonanych badań…