Jak skutecznie zapobiegać odwodnieniu?

Bóle głowy, suchość w ustach, zmęczenie, ciemne zabarwienie moczu… Wszystkie te objawy powinny być dla Ciebie informacją, że organizm potrzebuje więcej płynów.  Chociaż okres letni jest już za nami, zasady dotyczące odpowiedniego nawodnienia organizmu wciąż powinny być praktykowane i stać się jednym ze zdrowych nawyków.

Odwodnienie to stan kiedy ilość płynów wydalanych z organizmu jest większa niż ilość, którą dostarczamy. 

Jakie czynniki sprawiają, że osoby chorujące na NZJ są bardziej narażone na odwodnienie?

  • przewlekła biegunka,
  • nadmierna utrata płynów, np. podczas gorączki albo intensywnej aktywności fizycznej (pocenie się), czy stosowania leków moczopędnych,
  • przebyta operacja usunięcia okrężnicy (to tam dochodzi do zwrotnego wchłaniania wody z treści pokarmowej z jelit, dzięki czemu kał zaczyna mieć bardziej stałą formę),
  • wyłonienie stomii,
  • ujemny bilans płynów – sytuacja gdy ilość wody i pozostałych płynów, które wypijasz, jest zbyt mała albo gdy zamiast wody, głównym źródłem płynów jest kawa i herbata, które działają moczopędnie, przez co efekt nawodnienia jest słabszy,
  • rozległa operacja.

Jak zapobiegać odwodnieniu?

Poza oczywistym piciem większej ilości wody, warto pamiętać także o tym, że w dzienny bilans płynów wlicza się też woda z pokarmów, które spożywamy. O jakich produktach mowa? Produktami z wysoką zawartością wody są m.in.: ogórki, pomidory, arbuzy, truskawki. Spożywając je, dostarczamy organizmowi dodatkowe porcje wody. 

Surowe warzywa i owoce są zazwyczaj źle tolerowane przez osoby chorujące na NZJ, dlatego warzywa wskazane są w formie przetworzonej, a zamiast surowych owoców lepiej może się sprawdzić picie kompotów bez dodatku cukru.

Warto także wziąć pod uwagę spożywanie zup.

Produkty, których lepiej unikać, szczególnie w sytuacjach zwiększonego ryzyka odwodnienia to np. alkohol, napoje alkoholowe, kawa, mocna herbata oraz napoje z dodatkiem cukru.

Z wodą, szczególnie podczas biegunki, tracimy z organizmu bardzo duże ilości elektrolitów, więc przydatne mogą się okazać preparaty, które umożliwią ich uzupełnienie.

Autor: Hanna Kłonowska

Posty powiązane