
Kolejna część jadłospisu, który przygotowaliśmy w oparciu o nasz artykuł dotyczący żywienia w biegunce [LINK].
Liczymy, że nasze propozycje pomogą wrócić do zdrowia osobom cierpiącym na częste biegunki.
Jadłospis 2:
Śniadanie: Omlet z pomidorem bez skórki, szpinakiem i koperkiem.
Składniki:
- jajka,
- mleko,
- liście szpinaku,
- pomidor,
- koperek,
- olej rzepakowy (niewielka ilość).
(Pomidor, szpinak, oraz koperek myjemy. U podstawy pomidora tworzymy nacięcie w formie krzyżyka i umieszczamy go we wrzącej wodzie na kilka minut – ułatwi to zdjęcie skórki. Po kilku minutach płuczemy go zimną wodą i ściągamy skórkę. Pomidora kroimy w kostkę, koperek drobno szatkujemy. Na lekko rozgrzaną patelnię wylewamy niewielką ilość oleju rzepakowego i dodajemy pokrojonego pomidora i liście szpinaku. W międzyczasie do osobnej miski wbijamy jajka, dolewamy mleko i całość przyprawiamy według uznania pieprzem i solą. Mieszamy całą zawartość aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Zmniejszamy lekko ogień na patelni i wlewamy otrzymaną mieszankę jajek z mlekiem. Całość przykrywamy pokrywką i zostawiamy na kilka minut. Po ok. 5-6 minutach odwracamy na drugą stronę z pomocą łopatki [jeśli lubimy podpieczoną wersję z obu stron]. Podajemy od razu po przygotowaniu z posiekanym koperkiem).
Do picia: kawa zbożowa na mleko bez laktozy bez cukru.
II śniadanie: Kefir z truskawkami i bananem.
Składniki:
- kefir,
- truskawki,
- banan.
(Truskawki myjemy i odrywamy szypułki, banana obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Owoce i kefir przekładamy do blendera. Blendujemy całość do uzyskania w miarę jednolitej masy. Przelewamy do szklanek/kielichów).
Do picia: woda mineralna.
Obiad: Chudy rosół, gotowany indyk z puree ziemniaczanym i duszoną marchewką.
Chudy rosół:
Składniki:
- filet z piersi indyka,
- marchewka,
- pietruszka,
- seler,
- natka pietruszki,
- makaron nitki.
(Filet z indyka myjemy i oczyszczamy z tłuszczu. Warzywa obieramy i myjemy. Mięso z warzywami przekładamy do garnka i zalewamy zimną wodą. Gotujemy minimum godzinę na małym ogniu. W tym samym czasie gotujemy makaron nitki w osolonej wodzie. Pod koniec gotowania rosołu dodajemy umytą i posiekaną nać pietruszki i doprawiamy pieprzem i solą. Pierś z indyka wyjmujemy, posłuży ona nam do drugiego dania. Rosół podajemy z wcześniej ugotowanym i odcedzonym makaronem nitki).
Gotowany indyk z puree ziemniaczanym i duszoną marchewką:
Składniki:
- filet z indyka gotowany w rosole,
- ziemniaki,
- mleko bez laktozy,
- masło (niewielka ilość),
- miękka margaryna (niewielka ilość)
- marchew,
- mąka pszenna.
(Ziemniaki obieramy, płuczemy i gotujemy do miękkości. Marchewkę również obieramy, płuczemy a także ścieramy na tarce o dużych oczkach. W garnku rozpuszczamy niewielką ilość masła i dodajemy startą marchew. Zalewamy całość wodą aby lekko przykryła marchewkę i dusimy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez około 15 min. Do szklanki dodajemy kilka łyżek mąki oraz wody a następnie mieszamy i wlewamy do marchwi. Całość gotujemy aż do zgęstnienia od czasu do czasu mieszając. Do ugotowanych i odcedzonych ziemniaków dodajemy niewielką ilość miękkiej margaryny i mleko bez laktozy. Całość zagniatamy i ewentualnie doprawiamy pieprzem i szczyptą soli. Filet z piersi indyka z rosołu osuszamy papierowymi ręcznikami i podajemy z puree z ziemniaków i duszoną marchewką).
Do picia: kompot z jabłek.
Podwieczorek: Budyń jaglany z malinami.
Składniki:
- kasza jaglana,
- mleko roślinne,
- maliny,
- miód (niewielka ilość).
(Kaszę jaglaną wsypujemy na sitko i płuczemy pod bieżącą wodą. Mleko roślinne gotujemy w garnku pod przykryciem wraz z przepłukaną kaszą na małym ogniu przez ok. 12-15 min. Po ugotowaniu całość przekładamy do blendera, wsypujemy umyte maliny (⅔ porcji) i dodajemy niewielką ilość miodu. Blendujemy do uzyskania jednolitej masy. Jeśli budyń jest zbyt gęsty dodajemy więcej mleka roślinnego. Przekładamy do miseczki i przyozdabiamy pozostałymi malinami).
Do picia: herbata bez cukru.
Kolacja: Kanapki z rukolą, chudą szynką drobiową, pomidorem i koperkiem.
Składniki:
- chleb pszenny,
- margaryna miękka,
- rukola,
- chuda szynka drobiowa,
- pomidor,
- koperek.
(Kromki chleba pszennego smarujemy margaryną miękką, następnie nakładamy umyte liście rukoli, plastry chudej szynki drobiowej. Pomidora myjemy, u podstawy tworzymy nacięcie w formie krzyżyka i wkładamy go do wrzącej/ciepłej wody na ok. 2-3 minuty. Wyjmujemy ostrożnie pomidora, płuczemy zimną wodą i ściągamy skórkę. Tak obranego pomidora kroimy w plasterki i umieszczamy na kanapkach. Koperek myjemy pod zimną wodą, następnie osuszamy ręcznikiem papierowym i drobno siekamy. Posypujemy przygotowane kromki posiekanym koperkiem).
Do picia: napar z melisy.
Autor: Mariusz Matejko