Wahania masy ciała w NZJ – jak „zdrowo” przytyć w NZJ?

W nawiązaniu do poprzedniego artykułu o wahaniu masy ciała w NZJ [LINK] prezentujemy państwu kolejną część, tym razem o tym jak zdrowo “przytyć” w NZJ.

Jako że występowanie niedożywienia lub niedowagi jest bardzo częste u osób z NZJ, pojawia się zasadne pytanie, które wiele osób sobie zadaje – jak mogę “zdrowo” zwiększyć masę ciała? Dla niektórych osób przytycie nawet kilku kilogramów może wydawać się rzeczą niemożliwą. Na szczęście, w większości przypadków jest to jak najbardziej realne nawet w takich jednostkach chorobowych jakimi są NZJ. 

Warto jednak pamiętać, że przy braku odpowiedniej wiedzy i nieprawidłowym doborze wartości energetycznej lub odżywczej diety, znaczne zwiększenie masy ciała może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i codzienne samopoczucie.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

1. Określ swoje dzienne zapotrzebowanie na energię i makroskładniki

W realizacji tego punktu rekomendujemy współpracę z wykwalifikowanym dietetykiem, który pomoże Ci określić twoje dzienne zapotrzebowanie między innymi na energię. Jest to początek twojej drogi ku przybraniu na wadze, abyś był świadom tego ile energii i makroskładników (białka, węglowodanów, tłuszczu i błonnika) jest Ci potrzebnych w wykonaniu twojego celu. Upraszczając teoria tutaj jest w zasadzie prosta – musisz dostarczyć do organizmu więcej kalorii niż zużywasz na co dzień.

2. Śledź swój codzienny sposób odżywiania

Jeśli wiesz już ile energii (kcal) i makroskładników powinieneś dostarczyć do swojego organizmu aby “zdrowo” przytyć na wadze, powinieneś zabrać się za notowanie swojego codziennego sposobu odżywiania. Możesz wykorzystać do tego tradycyjną metodę, jaką jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego (link do artykułu o prowadzeniu dzienniczka żywieniowego znajdziesz tutaj – [LINK]). Pomocne także mogą okazać się różnego typu aplikacje mobilne, które zajmują się liczeniem zarówno energii jak i makroskładników. Wybierając docelową aplikację mobilną, sugerujemy wybrać taką, z możliwie największą bazą danych produktów i jednocześnie taką, której obsługa będzie dla nas najbardziej komfortowa. 

3. Skup się na pełnowartościowych produktach

Zwłaszcza jeśli jesteś w okresie remisji choroby postaraj się wybierać produkty pełnowartościowe, jak najmniej przetworzone. Może to dla ciebie stanowić pewne wyzwanie, szczególnie kiedy twoja dieta jest bardzo ograniczona. W tym wypadku zasadne byłoby skupienie się na “zdrowej” żywności, którą toleruje twój organizm. A należą do niej m.in.: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, nabiał, oleje roślinne z dużą zawartością NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) itd. Oczywiście stosowanie tego typu produktów jak już wcześniej wspomnieliśmy powinno być powiązane z twoją tolerancją pokarmową i jeśli wywołują one niepożądane symptomy chorobowe powinny być wykluczone z diety. W kwestii płynów wybieraj głównie wodę, zrezygnuj lub ogranicz spożywanie słodkich napojów, a zwłaszcza gazowanych, które mogą powodować szybsze uczucie sytości, co w aspekcie przytycia na pewno nie będzie pomocne. W okresie zaostrzenia po konsultacji i ramach nadzoru lekarza i/lub dietetykiem, może zaistnieć potrzeba skorzystania z żywienia dojelitowego dietami przemysłowymi. W tym okresie rekomenduje się dostarczanie do organizmu ok. 25-30 kcal/kg masy ciała na dobę i ok. 1,2-1,5 g białka/kg masy ciała na dobę. Tłuszcze nie powinny stanowić więcej niż 30-35% ogólnej podaży energii, a w połowie powinny być pokryte przez kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha (tzw. MCT).

4. Staraj się jeść częściej

Część osób z NZJ po spożyciu większych porcji posiłków może doświadczać biegunek, co oczywiście nie ułatwia zwiększenia masy ciała. Dlatego też rekomendujemy spożywanie niewielkich posiłków i przekąsek, ale w miarę możliwości spożywanie ich częściej. Aby uniknąć uczucia sytości trafne jest spożywanie około 5-6 mniejszych posiłków dziennie, zamiast 3 przesadnie dużych, to też w konsekwencji może pomóc w dostarczeniu większej ilości kalorii. Możesz przygotować dodatkowe przekąski, zwłaszcza kiedy musisz spędzić czas poza domem.

5. Zwiększ swoją aktywność fizyczną

Wbrew pozorom zwiększona aktywność fizyczna może pomóc Ci w przybraniu kilku kilogramów. Może wydawać się, że gdy będziemy ruszać się więcej, to nasze zapotrzebowanie na energię wzrośnie – i jest to prawdą. Należy jednak pamiętać, że wysiłek fizyczny sprawi, że zwiększy się twój apetyt, a także napędzi on twój metabolizm. Jednak przed rozpoczęciem ćwiczeń postaraj się porozmawiać ze swoim lekarzem, ponieważ niektóre rodzaje aktywności fizycznej nie są zalecane w NZJ.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat aktywności fizycznej w NZJ (jaka aktywność fizyczną wybrać w NZJ, jakie są bezpieczne ćwiczenia w NZJ) odsyłamy do naszego osobnego artykułu, opisującego bardziej szczegółowo to zagadnienie – [LINK]

Pamiętaj!

Każdy organizm i każdy przypadek NZJ jest inny. Dlatego jeszcze raz zaznaczamy że każdy wymaga indywidualnego podejścia przez lekarza i/lub dietetyka. Istotna jest także cierpliwość, ponieważ zwiększenie masy ciała wymaga czasu, zwłaszcza w chorobach jakimi są NZJ. Jeśli jednak nie radzisz sobie z przybraniem dodatkowej masy ciała to i w tym przypadku zalecamy udanie się do poradni dietetycznej i ewentualną próbę z żywieniem medycznym.


Autor: Mariusz Matejko
Redakcja: Hanna Kłonowska

Źródła:

Posty powiązane