Sławni ludzie ze stomią

Bardzo często spotyka się zjawisko, kiedy to osoby ze stomią czują się odizolowane od reszty społeczeństwa przez swój rzadko spotykany problem zdrowotny. Jednak statystyki pokazują, że w samej Polsce żyje nieco ponad 50 tysięcy stomików, a co roku ok. 5 tysięcy osób jest kwalifikowanych do operacji wyłonienia stomii. Jak można się domyślić choroby wymagające noszenia worka stomijnego dotykają także ludzi znanych publicznie. I są to bardzo często osoby, o których nie mówi się w kontekście posiadania stomii.

A więc jakie sławne osoby posiadały wyłonioną stomię?

1. Jan Paweł II

Tak, Jan Paweł II miał wyłonioną stomię, co prawda czasową, ale jednak. Doprowadziła do tego nie choroba, lecz zamach w 1981 roku. Wtedy to kula wystrzelona przez zamachowca przebiła esicę (czyli końcowy odcinek jelita grubego). Chirurdzy operujący Ojca Świętego zdecydowali się wyłonić czasową kolostomię, a operacja trwała pięć godzin i obejmowała również zszycie przedziurawionej okrężnicy i wycięcie części jelita cienkiego.  W wyniku postrzału nie zostały uszkodzone zwieracze, a więc była możliwość przywrócenia naturalnej ciągłości jelit. I tak też zrobiono, po około 6 miesiącach od zabiegu, jelita Jana Pawła II zostały połączone, a wyłonioną wcześniej stomię usunięto. Lecz przez pewien czas papież posiadał stomię i musiał żyć z nią na co dzień.

2. Jan Kobuszewski

Jan Kobuszewski był aktorem teatralnym, kabaretowym i telewizyjnym. Był to człowiek z dużym poczuciem humoru. Niestety jednak rak jelita próbował skutecznie popsuć mu nastrój oraz pokrzyżować rodzinne i zawodowe plany. Jednak nie do końca mu się to udało. Aktor miał wyłonioną stomię, z którą żył nieco ponad 10 lat i pomimo to często żartobliwie mówił: “Ze stomią żyje mi się dobrze. Tylko jedzenie wychodzi mi bokiem”. Jak widać, Kobuszewskiemu, znanemu między innymi z występów kabaretowych, nie można było odmówić również dystansu do samego siebie.

3. Marianna Gierszewska

Marianna Gierszewska jest młodą aktorką filmową, którą można było zobaczyć w serialach takich jak “Pułapka” i “Rojst”, a także w filmach “Nina” i “Bliscy”. Tak naprawdę nie jest wielką tajemnicą, że aktorka ma wyłonioną stomię, gdyż pisze o niej i o chorobie jaką ją dotknęła (WZJG – wrzodziejące zapalenie jelita grubego) na swoim instagramie. Również zajmuje się wspieraniem osób borykającymi się z podobnymi przypadłościami. Marianna jest także właścicielką marki bielizny przeznaczonej dla kobiet korzystających ze stomii, której popularność cały czas rośnie.

4. Paulina Kaszuba

Myślicie, że worek stomijny wygląda passé? Ten stereotyp przełamuje polska modelka Paulina Kaszuba. Gdy miała 9 lat stwierdzono u niej chorobę Leśniowskiego-Crohna i od 13 roku życia funkcjonuje z wyłonioną ileostomią. Wówczas zmagała się z depresją, a także walczyła o życie, gdyż po usunięciu całego jelita grubego ważyła ok. 23 kg. Pomimo przeciwności losu nie chciała rezygnować z aktywnego życia i działań charytatywnych. Podróżowała po krajach Europy ucząc się języków, by móc studiować we Florencji architekturę wnętrz i wzornictwo. Ponadto wzięła udział w sesji zdjęciowej, w której pokazała się z workiem stomijny, by w ten sposób promować akceptację swojego ciała i pokazać, że z stomią można normalnie żyć. Paulina nie zwalnia i na swojej “liście marzeń” cały czas przybywa nowych celów, pomimo że zrealizowanych punktów jest już bardzo dużo.

5. Dwight Eisenhower

Stomikiem był także 34. prezydent USA – Dwight Eisenhower, który cierpiał na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Co ciekawe ówczesny prezydent zaledwie 5 dni po operacji wyłonieniu stomii wrócił do swoich prezydenckich obowiązków. Jak pokazał Eisenhower stomia nie przeszkadza nawet władaniem tak potężnym krajem, jakim są Stany Zjednoczone Ameryki.

6. Bethany Townsend

Bethany Townsend jest modelką brytyjskiego pochodzenia, u której również zdiagnozowano chorobę Leśniowskiego-Crohna, co skutkowało wyłonieniem kolostomii. Wiele osób mogłoby pomyśleć, że obecność worka stomijnego przekreśli jej zawodową karierę. Nic bardziej mylnego. Bethany opublikowała na swoim instagramie zdjęcia swojego ciała z workiem stomijnym, by wesprzeć osoby zmagające się z podobnymi chorobami i przełamać temat tabu. Tym gestem zdobyła serca tysięcy fanów.

7. Napoleon Bonaparte

Według doniesień historyków Napoleon Bonaparte również był stomikiem. Lecz jak można się domyślić w czasach kiedy żył nie było jeszcze dedykowanych worków stomijnych. Toteż Napoleon miał używać w tym celu worka zrobionego z pęcherza kozy. Chodzą również pogłoski, że trzymał rękę pod płaszczem na tak wielu portretach by ów pęcherz kozi ukryć.

Autor: Mariusz Matejko

Źródła:

Posty powiązane