

Jak powszechnie wiadomo nasz codzienny sposób odżywiania może być zarówno czynnikiem przeciwzapalnym jak i prozapalnym. Dieta oparta na produktach prozapalnych (czyli takich, których spożycie sprzyja powstawaniu i rozwojowi procesów zapalnych) ma niebagatelny wpływ na rozwój chorób zaliczanych do nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ). Bardzo często wymienia się tutaj stosowanie wysokokalorycznej tzw. diety zachodniej. Jest ona bogata w tłuszcze (głównie nasycone i trans), oraz w cukry proste, które to spożywane w nadmiarze w konsekwencji prowadzą do dysbiozy (zaburzenia mikroflory jelitowej) i rozwoju stanów zapalnych. Lista potencjalnych składników prozapalnych znajduje się poniżej.
Wpływ składników diety na powstające stany zapalne.
Nasycone kwasy tłuszczowe są jednym z najsilniejszych czynników wywołujących stany zapalne. Badania dowodzą również, że mają one wpływ na rozwój NChZJ, a zwłaszcza u osób, u których występowała otyłość i potwierdzona podatność genetyczna na rozwój tej grupy chorób. Więc rozsądnie należałoby ich unikać i jak najbardziej ograniczać ich spożycie w naszej codziennej diecie.
Nasycone kwasy tłuszczowe możemy znaleźć w:
- mięsie (przede wszystkim w czerwonym),
- produktach mięsnych (zwłaszcza w wysoko tłuszczowych np. boczek, kiełbasa, jak i w podrobach)
- tłuszcze zwierzęce (np. smalec, masło, łój, słonina),
- oleje roślinne (olej kokosowy, olej palmowy),
- nabiale (przede wszystkim w produktach pełnotłustych, śmietanach i serach),
- słodyczach (w tym w ciastach).
Tłuszcze typu trans mogą również przyczyniać się do wystąpienia stanów zapalnych. Zaburzają także skład flory jelitowej, która jest niezwykle istotna u każdego człowieka, a zwłaszcza u osób z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.
Tłuszcze trans występują głównie w:
- żywności typu fast-food (frytki, burgery itp.),
- wyrobach cukierniczych (w tym w słodyczach),
- kostkach rosołowych,
- sosach w proszku,
- żywności przetworzonej (np. w zupach i daniach typu instant, chipsach),
- utwardzonych margarynach.
Węglowodany rafinowane (takie jak: sacharoza – cukier spożywczy; i fruktoza) są wykorzystywane przy produkcji słodzonych napojów, deserów i słodyczy. Jak pokazują badania ich nadmierne spożycie wiąże się z ryzykiem powstania i rozwoju NChZJ, w tym najczęściej wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG) i choroby Leśniowskiego-Crohna (ChLC).
Cukry rafinowane znajdziemy w:
- napojach słodzonych,
- słodyczach,
- deserach,
- syropach do herbaty/kawy,
- słodkich alkoholach.
Dodatki do żywności w tym dwa popularne emulgatory (karboksymetyloceluloza – CMC [E466] i polisorbat-80 – P80 [E433]) wg badań, spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do zmniejszenia różnorodności mikrobioty jelitowej, przez co zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Warto jednak dodać, że badania zostały przeprowadzone na myszach i jak dotąd nie ma dowodów, że taka sama korelacja występuje między ludźmi. Nie zmienia to faktu, że ważne jest czytanie etykiet produktów kupowanych w sklepach.
E466 (karboksymetyloceluloza – CMC) może znajdować się jako dodatek do:
- budyni,
- do gotowych sosów,
- gotowych tortilli,
- bułek do hamburgerów,
- lodów,
- do gotowych zup i dań.
E433 (polisorbat-80 – P80) może znajdować się jako dodatek do:
- słodyczy,
- gotowych sosów i zup,
- galaretek,
- deserów.
Kwasy tłuszczowe omega-6 również mogą okazać się czynnikiem zwiększonego ryzyka zapadalności na NChZJ. Głównie wymienia się tutaj kwas arachidonowy, czyli nienasycony kwas tłuszczowy należący do grupy omega-6. Co jest istotne musi być on spożywany w nadmiarze, przy jednoczesnym niskim spożyciu kwasów tłuszczowych omega-3. Także i w tym wypadku dawka ma znaczenie.
Kwasy tłuszczowe omega-6 występują obficie w:
- oleju z pestek winogron,
- oleju kukurydzianym,
- oleju słonecznikowym,
- oleju sojowym,
- olej z orzecha włoskiego,
- olej bawełniany.
Wysoki IG i ŁG (czyli kolejno indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny) są czynnikami, które sprzyjają powstawaniu stanu zapalnego organizmu.
Produkty mające wysoki IG I ŁG to m.in:
- białe pieczywo,
- słodycze i wyroby cukiernicze,
- produkty przetworzone zawierające cukier (lub syrop glukozowo-fruktozowy),
- słodkie napoje,
- słodkie alkohole.
Alkohol – w tym wypadku warto zaznaczyć, że jego właściwości prozapalne wynikają ze spożywania jego nadmiernej ilości. Jak pokazują badania spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu – tj. ok. 13-15 g etanolu (czyli ok. 100 ml wina czerwonego o zawartości 14% czystego alkoholu) ma działanie przeciwzapalne. Z drugiej strony spożywanie większych ilości powoduje odwrotny efekt i ujawnia prozapalny efekt alkoholu. Lecz niestety głęboko utarta “kultura picia” w naszym społeczeństwie często przekracza przeciwzapalny próg spożycia etanolu. Natomiast w nieswoistych chorobach zapalnych jelit jego spożycie w każdej formie jest przeciwwskazane.
Na koniec warto dodać, że ważna jest częstość spożywania tego typu produktów i ich ilość. Również istotne jest fakt, że nie wszystkie w/w produkty są sobie równe.
Zaleca się wykluczenie, lub ograniczenie do minimum: fast-foodów, słodyczy, żywności przetworzonej, tłuszczów zwierzęcych, alkoholu i napojów słodzonych.
Racjonalne podejście do sposobu odżywiania oczywiście pozwala na umiarkowane spożycie białego pieczywa, oleju z pestek winogron czy oleju z orzecha włoskiego. Natomiast szczegółowy plan żywieniowy powinien zostać skomponowany z współpracy z wykwalifikowanym dietetykiem.
Autor: Mariusz Matejko
Źródła:
- https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/index.php/PB/article/download/318/591/2120
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1751-2980.12686
- https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-dla-chorych-na-wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego-w-okresie-remisji/
- https://insulinoopornosc.com/przecizapalne/?amp
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0867436115000279
- https://www.cambridge.org/core/journals/public-health-nutrition/article/designing-and-developing-a-literaturederived-populationbased-dietary-inflammatory-index/30BE2C2295CE93DC6B54F9F9AD50CC68
- https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/7384/M_Wicinski_wplyw_alkoholu2.pdf?sequence=1&isAllowed=y