Przetoka odbytu – metody leczenia

Optymalne postępowanie w przypadku choroby Crohna z przetokami wymaga interdyscyplinarnej współpracy gastroenterologa i chirurga. Po analizie objawów i wykonanych badań planowana jest indywidualna terapia dla konkretnego chorego. Pozwala to uzyskać najlepszy efekt terapeutyczny. Bardzo ważna jest również ścisła współpraca pacjenta.

Wiemy już czym są przetoki i jakie dają objawy, wiemy jak je diagnozować, więc teraz przyszedł czas, by przedstawić aspekt leczenia.

Jako, że jest to temat dość obszerny, to w dzisiejszym wpisie skupimy się jedynie na najczęściej powstającej przetoce w chorobie Crohna – PRZETOCE OKOŁOODBYTNICZEJ.

Jak leczy się przetoki?

Sposobów leczenia przetok jest wiele, a ich zastosowanie a często również łączenie różnych sposobów zależy m.in. od:

– umiejscowienia przetoki,

– jej wielkości i ilości możliwych odgałęzień,

– stopnia nasilenia objawów i stanu zapalnego.

Ich stosowanie wynika z konieczności zmniejszenia objawów ogólnych, zmniejszenia reakcji zapalnej oraz opanowanie zakażenia.

Metody leczenia przetok:

  1. FARMAKOTERAPIA (leki)

Farmakoterapia jako jedyna forma leczenia przetoki okołoodbytniczej jest stosowana rzadko i wyłącznie u pacjentów bezobjawowych lub z niewielkimi objawami. Nadzieją na skuteczne leczenie przetok są stosowane od wielu lat leki biologiczne w połączeniu z lekami immunosupresyjnymi.

Niestety, nawet jeśli dzięki temu uda się uzyskać właściwą odpowiedź i zamknąć światło przetoki, to programy lekowe są limitowane czasowo, co po przerwaniu terapii grozi nawrotem objawów.

2. ZABIEG CHIRURGICZNY

W większości przypadków w przypadku zdiagnozowania przetoki odbytniczej będziemy odesłani na konsultację chirurgiczną, gdzie czeka na nas cały wachlarz możliwych opcji m.in.:

  • wycięcie przetoki
  • zastosowanie setonu
  • drenaż
  • użycie klejów tkankowych, zatyczek z materiałów biologicznych

W praktyce chirurgiczne leczenie przetok okołoodbytniczych jest skuteczną opcją terapeutyczną, ale jest często procesem długotrwałym. Jednym z kluczowych czynników dla osiągnięcia końcowego sukcesu i zagojenia przetoki jest współpraca z chirurgiem/proktologiem z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Na koniec przygotowaliśmy dla Was kilka zasad, których warto przestrzegać po leczeniu przetok:

Przygotował: Wiktor Trzop
Redakcja: Hanna Kłonowska

Źródła:
http://academic.oup.com/ecco-jcc/article/14/1/4/5620479?fbclid=IwAR3pvAV-40uyG33Ii1fWsE2IFytAAzKpilaF_JAmTrOtffU2bbply9MpvWw#190560348  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6542243/

http://academic.oup.com/ecco-jcc/article/14/1/4/5620479?fbclid=IwAR3pvAV-40uyG33Ii1fWsE2IFytAAzKpilaF_JAmTrOtffU2bbply9MpvWw#190560348  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6542243/

http://academic.oup.com/ecco-jcc/article/14/1/4/5620479?fbclid=IwAR3pvAV-40uyG33Ii1fWsE2IFytAAzKpilaF_JAmTrOtffU2bbply9MpvWw#190560348

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6542243/

Posty powiązane