
Ludzie posiadający wyłonioną stomię siłą rzeczy muszą być zaznajomieni z obsługą dedykowanego sprzętu. O sprzęcie stomijnym wiele osób niezwiązanych z tym tematem za wiele pewnie nie słyszało. Nawet osoby, które swój staż ze stomią mają dość długi nie są zapoznani z tym jak dzielimy sprzęt stomijny, jakie występują rodzaje worków stomijnych dostępnych na rynku itd. Najczęściej ta niewiedza wynika z braku kompleksowego informowania pacjentów po przebytej operacji wyłonienia stomii.
Dlatego też chcieliśmy krótko poruszyć temat sprzętu stomijnego w formie artykułu. Zapraszamy do lektury 🙂
Sprzęt stomijny dzielimy na:
- sprzęt jednoczęściowy (worek przyklejany na skóry, połączenie worka z płytką) – w tym sprzęcie nie można wymienić samego worka
- sprzęt dwuczęściowy (płytka przyklejana do skóry plus worek przyczepiany do płytki, płytkę można nosić kilka dnia, a worek wymieniać w razie potrzeby)
Są dostępne dwa rodzaje worków:
- worki otwarte (odpuszczalne, ze specjalną końcówką do wypuszczania treści jelitowej) nie trzeba wymieniać go po każdym wypróżnieniu
- worki zamknięte – są jednorazowe, bez otworu do wypuszczenia treści jelitowej, należy wymienić go po każdym wypróżnieniu.
Możemy znaleźć także worki dostosowane do kształtu stomii:
- worek, który ma płaski przylepiec, który najczęściej stosujemy do prawidłowej stomii, która wystaje ponad poziom brzucha.
- worek wypukły (convex), który można stosować przy nierównościach na brzuchu, a także przy stomii wklęsłej
- worek concave – ma przylepiec w kształcie gwiazdy i jest stosowany do stomii z przepukliną.
W zależności od producentów są także dostępne worki z filtrem lub bez, oraz różne rozmiary i pojemności. Na Polskim rynku są dostępne worki przeźroczyste, beżowe lub szare.
Dobrze dopasowany sprzęt stomijny nie odznacza się pod ubraniem, nie ogranicza codziennej aktywności oraz jest łatwy w obsłudze dla pacjenta.
Sprzęt powinien być szczelny oraz dobrze zabezpieczać skórę wokół stomii przed treścią jelitową, która jest dla niej bardzo drażniąca. Powinien również zabezpieczać skórę przed podrażnieniami i odparzeniami.
Kosmetyki do pielęgnacji stomii to:
- preparaty ochronne tzw. druga skóra – występują w formie małych gazików, chusteczek lub sprayu,
- pasta uszczelniająca/uszczelniająco-gojąca – zapobiega podciekaniu treści jelitowej, goi podrażnioną skórę wokół stomii, może występować także w formie krążków albo pasków,
- środek do usuwania przylepca – w formie sprayu lub chusteczek
- puder
- półksiężyce – plastry w kształcie półksiężycy, do stosowania na skórę lub pod płytkę, goją odparzenia
- saszetki żelujące treść – do stosowania przy biegunkach lub przy w ileostomii
Firmy produkujące sprzęt stomijny:
- BBraun,
- Coloplast,
- Convatec,
- Dansac,
- Salts,
- Welland.
Autorzy: Klaudia Katarzyńska, Mariusz Matejko