3 częste błędy podczas wakacji z NZJ. Czy też je popełniasz?

1. Picie zbyt małej ilości płynów

W podróży często zapominamy o odpowiednim nawodnieniu. Pierwsze objawy, że dostarczamy organizmowi zbyt mało płynów to pragnienie, bóle głowy i suchość jamy ustnej. Następnie pojawia się mocz o ciemnej barwie oraz nasila się uczucie zmęczenia. Wszystkie te objawy mogą utrudniać korzystanie w pełni z uroków podróży, więc zawsze warto mieć przy sobie butelkę wody.

Odwodnienie grozi nam szczególnie podczas upałów, intensywnej aktywności fizycznej, przebywaniu na dużych wysokościach oraz biegunek (kiedy tracimy duże ilości wody z wodnistą treścią jelitową).

Aby uniknąć odwodnienia należy dostarczać organizmowi ok. 2-2,5 l płynów dziennie. W upalne dni ilości te powinny wzrastać do min. 3 l. Co ciekawe, w dzienny bilans płynów wlicza się nie tylko wypita woda, ale też wszelkie płynne potrawy albo produkty np. zupy, kawa, herbata.

Jednak wspomniane napoje, choć zawierają wodę, to są także źródłem kofeiny, która powoduje częstsze oddawanie moczu, a co za tym idzie nie nawadniają tak efektownie jak sama woda. Dlatego też głównym napojem w ciągu dnia powinna być woda, a inne napoje lepiej traktować jako dodatek do dziennej dawki płynów. Podczas upałów najlepiej jeśli będzie to woda mineralna.

Uważaj na napoje z lodem!

Pamiętaj, że jeśli wybierasz napoje z dodatkiem lodu, powinien to być lód z nieskażonej wody. Najbezpieczniejszy będzie lód zrobiony z wody butelkowanej, szczególnie podczas podróży po krajach, w których standardy higieniczne są niższe albo nie masz pewności co do jakości wody z kranu.

Odwodnienie towarzyszące biegunce

Odwodnienie grozi nam też w przypadku występowania biegunki, co w czasie podróży także może się zdarzyć. Wskazane jest wtedy przyjmowanie preparatów nawadniających zawierających glukozę (ułatwiającą w tym wypadku wchłanianie sodu) oraz sód i potas, które tracimy wówczas z nadmierną utratą płynów i składników mineralnych z wodnistą treścią pokarmową. 

Preparaty tego typu nazywamy ORS. Pomagają one szybciej przywrócić w organizmie równowagę wodno-elektrolitową i zapobiegają odwodnieniu. ORS mają zastosowanie także przy wymiotach. Przykładem ORS jest preparat Orsalit.

Więcej praktycznych wskazówek na temat tego jak bezpiecznie jeść i pić podczas podróży z NZJ, aby ograniczyć ryzyko przykrych następstw znajdziesz w naszym wpisie o tym jak uniknąć biegunki podróżnych.

2. Zapominanie o kremie z filtrem SPF

Choć wszyscy powinniśmy stosować ochronne kremy z filtrem SPF, to warto zauważyć, że niektóre osoby chorujące na NZJ mogą być dodatkowo narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych i powinny zwrócić na nie szczególną uwagę. Dotyczy to osób stosujących leki osłabiające odporność organizmu m.in.: azatiopryna, infliksymab, metotreksat.

Te leki powodują, że skóra jest jeszcze bardziej podatna na poparzenia. W takiej sytuacji warto zadbać o wszelkie środki ochrony przed słońcem oraz wybrać krem z filtrem o jak najwyższym współczynniku ochrony skóry (SPF) i regularnie go stosować.

3. BRAK przerw na trochę ruchu podczas długich podróży

Im dłużej trwa podróż, tym większe ryzyko wystąpienia zakrzepu żył głębokich. Dotyczy to wszystkich, a szczególnie osób, które niedawno przebyły operację.

Czy fakt, że ktoś choruje na NZJ także jest czynnikiem ryzyka wystąpienia zakrzepu żył głębokich?

Osoby chorujące na NZJ mogą mieć zwiększone ryzyko zakrzepów, szczególnie jeśli niedawno przebyły operację.

Jak ograniczyć ryzyko wystąpienia zakrzepu jeśli nie w każdym środku lokomocji można chodzić, a na dodatek postoje są stosunkowo rzadko?

  1. Pij dużo wody, aby zapobiegać odwodnieniu i co za tym idzie nadmiernemu zagęszczeniu krwi.
  2. Zrezygnuj z palenia papierosów i stosowania innych używek.
  3. Wybierz strój na drogę, w którym będziesz się czuł swobodnie.
  4. Podczas podróży co jakiś czas staraj się wykonywać proste ruchy np. napinać łydki czy wykonywać koliste ruchy stopami.
  5. Wypróbuj dopasowanych indywidualnie skarpet uciskowych.

Jeśli masz wpływ na plan podróży, postaraj się uwzględnić w niej regularne postoje, które umożliwią ci zmianę pozycji. Przerwy poświęcone na słynne “rozchodzenie się” będą dużym wsparciem dla Twojego organizmu podczas podróży, a dodatkowo mogą być okazją np. do skorzystania z toalety.


Autor: Hanna Kłonowska

Źródła:
http://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ibd/traveling-with-ibd
http://www.crohnsandcolitis.org.uk/about-crohns-and-colitis/publications/travel-ibdhtt
http://www.ibdpassport.com/travelling-ibd/ibd-and-travel

Posty powiązane