
Podróże to nie tylko zwiedzanie czy odpoczynek, ale także jedzenie. Poznając nowe miejsca, często pojawia się także chęć by poznać jak smakują lokalne specjały. Niestety, nie w każdym przypadku takie spontaniczne decyzje dobrze się kończą. Jednym z najsłynniejszych problemów podczas podróży jest biegunka podróżnych. Jest to przypadłość dotycząca od 30 do 70% osób, które decydują się na podróż do krajów o niższym standardzie higienicznym. Do zakażenia dochodzi w przypadku spożycia wody albo żywności skażonej bakteriami, wirusami albo pasożytami.
Objawy
Jakie są najczęstsze objawy biegunki podróżnych?
- 3 wodniste stolce lub więcej w czasie 24 godzin (rzadko są to stolce z domieszką krwi),
- wzdęcia,
- osłabienie,
- skurcze żołądka,
- nudności,
- gorączka,
- bóle brzucha.
Oprócz wspomnianych objawów mogą pojawić się także inne.
Biegunka podróżnych a NZJ
Osoby chorujące przewlekle, w tym osoby chorujące na NZJ, które stosują leki osłabiające układ odpornościowy mogą być narażone na cięższy przebieg biegunki podróżnych. Jeśli podczas takiej biegunki pojawiają się stolce z krwią, gorączka oraz znaczne pogorszenie samopoczucia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Jak uniknąć biegunki podróżnych?
Wskazówki dotyczące jedzenia i picia podczas podróży, aby ograniczyć ryzyko zakażenia:
- pij wodę i napoje butelkowane,
- przed wypiciem wody z kranu, miej pewność, że była wcześniej ugotowana,
- w czasie kąpieli i korzystania z wodnych atrakcji unikaj połykania wody,
- do płukania jamy ustnej podczas mycia zębów używaj wody butelkowanej lub wcześniej ugotowanej i ostudzonej,
- zrezygnuj z napojów z dodatkiem lodu, jeśli nie masz pewności, że lód był przygotowany z wody butelkowanej lub wcześniej ugotowanej,
- unikaj spożywania produktów, które mogą być potencjalnym źródłem zakażenia. Do takich należą przede wszystkim: lody, surowe warzywa i owoce, świeżo wyciskane soki, napoje z plasterkami owoców, surowe lub niedogotowane mięso, ryby albo owoce morza, niepasteryzowane produkty mleczne (pasteryzowane będą bezpieczne),
- obieraj samodzielnie skorupki jajek oraz owoce,
- zrezygnuj z dań z dodatkiem majonezu,
- unikaj kupowania żywności i napojów na ulicznych stoiskach.
Postępowanie w przypadku wystąpienia biegunki podróżnych
Przede wszystkim zadbaj o nawodnienie. Z wodnistym stolcem twój organizm traci bardzo duże ilości płynów. Pij dużo butelkowanej wody lub wcześniej ugotowanej i ostudzonej, słabe herbaty w temperaturze pokojowej. Możesz także skorzystać z napojów nawadniających w proszku, które można kupić w aptece.
Podczas biegunki podróżnych warto jest zadbać także o posiłki. Możesz zastosować zasadę diety wskazanej w biegunce – BRAT. Czyli spożywać banany, ugotowany ryż, mus jabłkowy (pasteryzowany) oraz sucharki/tosty.
Popularne w takich sytuacjach leki przeciwbiegunkowe stosowane bez większego problemu przez osoby bez przewlekłych chorób jelit, nie powinny być stosowane przez osoby chorujące na NZJ bez konsultacji z lekarzem. Szczególnymi stanami kiedy leki te są bezwzględnie przeciwwskazane jest zaostrzenie choroby, występowanie gorączki lub obecność krwi w kale. Wówczas niezbędna jest pilna konsultacja lekarska.
Autor: Hanna Kłonowska
Źródła: http://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/view/29273
http://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ibd/traveling-with-ibd
http://www.crohnsandcolitis.org.uk/about-crohns-and-colitis/publications/travel-ibdhtt