
Z reguły leczenie nieswoistych zapaleń jelit (NZJ) zależy bardzo często od stopnia nasilenia objawów pacjenta. Lecz w przypadku, gdy standardowa terapia nie wiele pomaga, konieczna jest zmiana sposobu leczenia. W takim wypadku leki biologiczne stają się kołem ratunkowym, które stwarza możliwość dalszej walki z chorobą. Dlatego też w dzisiejszym artykule to na nich postaramy się skupić państwa uwagę.
Opis, działanie:
- Leki biologiczne to przeciwciała zmodyfikowane w laboratorium, otrzymane z żywego materiału (ludzkiego, roślinnego, zwierzęcego) których zadaniem jest zatrzymanie konkretnych białek wywołujących zapalenie.
- Są bardzo skuteczne w leczeniu NZJ, bo mechanizm ich działania jest ściśle ukierunkowany na głównych winowajców rozpętanego w jelitach stanu zapalnego – TNF alfa, interleukiny.
- W porównaniu na przykład do glikokortykosteroidów, które oddziałują na cały organizm i powodują liczne efekty uboczne, leki biologiczne oddziałując na konkretny czynnik wywołują w organizmie znacznie mniej zamieszania.
- W Polsce używane są często na końcu piramidy leczenie jako ostatnia deska ratunku, w momencie, w którym leki niższej generacji nie wywołują zadowalającego efektu terapeutycznego. Od wielu lat toczy się dyskusja wśród naukowców i lekarzy specjalistów, czy nie byłoby rozsądniejsze stosowanie leków biologicznych na wcześniejszym etapie choroby, co umożliwiłoby na uniknięcie wielu poważnych powikłań.
- Większość z nich podaje się dożylnie w szpitalu, choć są również takie, które można podawać w zastrzykach podskórnych w warunkach domowych, zazwyczaj w równych odstępami czasu, zależnych od fazy leczenie i konieczności wywołania remisji choroby
Istnieje kilka grup leków biologicznych, podzielonych w zależności od tego na jaki czynnik oddziałują:
- Leki anty-TNF-alfa
- Antagoniści receptora dla integryny
- Antagoniści interleukiny
Formy podania:
Iniekcja podskórna, dożylnie
Najczęstsze działania niepożądane:
- ból głowy
- gorączka
- wysypka
- infekcje
- uszkodzenie wątroby
Nazwy handlowe dostępnych środków
1.Anty – TNF alfa
- Adalimumab (Amgevita, Hulio, Humira, Hyrimoz)
- Infliximab (CT-P13, Flixabi, Inflectra, Remicade, Remsima, Zessly)
2. Antagoniści receptora integryny
- Wedolizumab (Entyvio)
3. Antagoniści Interleukiny
- Ustekinumab (Stelara)
Przypominamy, że już 15.12.2021 widzimy się na ostatnim webinarze w tym roku organizowanym w ramach akcji Zapalona Akademia 2021! Tematem webinaru będzie leczenie oraz badania w NZJ. Gościem webinaru będzie dr n. med. i n. o zdr. Magdalena Kaniewska, gastrolog. Jednym z poruszanych aspektów terapii będą także leki biologiczne. Nie może Państwa zabraknąć!
Szczegóły na temat wydarzenia znajdziecie Państwo tutaj: https://bit.ly/3DDNtJq
Autor: Wiktor Trzop